UADOM-2023
Перспективи доменного ринку та виклики, що стоять перед ним, обговорювали на конференції UADOM. Цього року конференція відбулася 4 грудня в дистанційному форматі.
Відкрив конференцію Адміністратор домену .UA Дмитро Кохманюк доповіддю про глобальну стратегію домену .UA. Він подякував за всі зусилля, які реєстратори робили в цьому й минулому роках, та запевнив, що безпека, стабільність та підвищення стійкості є головним завданням Реєстру.
"Домен - це ваша ділянка у віртуальному просторі, на якій ви можете жити, працювати, будувати".
В Україні домени із закінченням .UA вже давно стали ознакою надійності та запорукою успіху, проте на міжнародній арені необхідно зміцнювати доменний бренд .UA
Особливу увагу було приділено стратегії розвитку домену .UA та відмові від російськомовних географічних доменів.
"Ми даємо людям стратегію нових реєстрацій, для цього були зроблені маркетингові акції в доменах kyiv.ua та kharkiv.ua".
Також для реєстрації доменних імен уже відкриті домени в офіційній українській транслітерації zhytomyr.ua, luhansk.ua, khmelnytskyi.ua, vinnitsia.ua, zapozizhzhia.ua. Невдовзі з'явиться новий домен zakarpattia.ua для Закарпатської області.
За словами Дмитра Кохманюка, у цьому році ми зробили важливі зміни і приблизно за один календарний рік плануємо в основному припинити нові реєстрації в географічних доменах із російськомовною транслітерацією Дмитро закликав реєстраторів прибрати російськомовні назви зі своїх платформ продажу, зі своєї "вітрини".
Його виступ чітко визначив новий напрям для домену .UA, демонструючи стратегічний крок для зміцнення української ідентичності в цифровій сфері.
Представниця ICANN , Директорка із залучення зацікавлених сторін Північної та Центральної Європи Gabriella Schittek, присвятила свою доповідь історії корпорації ICANN, яка відзначає в цьому році 25-річчя, та новим проектам і тенденціям.
Олександр Ольшанський (Imena.ua) закликав присутніх переосмислити значення доменних імен у сучасному світі. За його прогнозами в наступні роки постане завдання відрізняти людей від штучного інтелекту. І в цьому можуть допомогти доменні імена, як свідчення та гарантія, хто саме є власником домену.
"Домен, крім усього, ще є постачальниками довіри - це дуже важлива функція доменної системи".
Секцію, присвячену технічним питанням, відкрив Dr Siôn Lloyd, провідний спеціаліст корпорації ICANN із безпеки, стабільності та стійкості. Він розповів про задачі, складності та результати вимірювання зловживань та шляхи зменшення наслідків таких зловживань.
Віктор Чебуркін, інженер ТОВ “Хостмайстер”, детально розповів про технологію DNSSEC, та ті зміни, які були запроваджені в домені UA упродовж року. DNSSEC - це сучасна технологія, що дозволяє захистити дані реєстрації доменів від підробки, яку Хостмайстер впровадив у 2011 році.
У 2023 році ми підписали DNSSEC більшість публічних доменів в .UA. Для підвищення ефективності було змінено процедуру підписання. Це у свою чергу потребувало змінити платформу DNSSEC підписів.
Олексій Semenyaka запропонував поглянути на безпеку мережі з іншої точки зору та приділяти увагу валідації ресурсів. Йшлося про RPKI - тобто про валідацію маршрутної інформації, яку отримують мережеві оператори. Додавати підпис до своїх адрес та анонсів - це тільки половина справи. Відсутність верифікації дозволяє шахраям підроблювати ресурси і навіть сертифікати безпеки.
Підсумовуючи, Олексій підкреслив: "підписувати свої ресурси і перевіряти те, що до нас приходить з інших джерел - це дві дуже важливі частини валідації".
Наступна секція була зібрала виступи реєстраторів та дола змогу поглянути на реєстраторській бізнес із різних сторін.
Олег Рівтін, CEO компанії Сityhost.ua, розповів про популяризацію українських доменів та докладніше про кампанію "Kyiv.ua - додай української", яка розгорталася як в online просторі, так і на вулицях та магістралях міста. За два місяці столичний домен kyiv.ua підпіс на понад 60%. Підводячи підсумки акції, Олег також зупинився на викликах, з якими потрібно працювати в майбутньому. "Просування дерусифікації в доменах потребує фінансування та спільних зусиль. Дерусифікація потребує часу" - підкреслив він.
Олександр Лобода (CEO, Ukrnames LLC) в своєму виступі проаналізував потреби на можливості вторинного ринку доменних імен. Аналізуючи історію сервісу з backorder, він зазначив, що замовниками такого сервісу є не тільки SEO та доменні інвестори, але й попередні власники доменів. Доволі часто великі компанії звертаються, щоб "викупити" свій домен, який із якоїсь причини не був продовжений.
Андрій Хветкевич запропонував поглянути на те, куди йде вся доменна індустрія, та детально розповів про Web3 домени. Можливість прив'язати свій паспорт, електронний гаманець до домену відкриває широкі перспективи. Однак, ці нові технології мають також складності й наражають на певні виклики сучасні технології. Виступ викликав жваві дискусії як щодо технічних реалізацій, так і правових наслідків.
Саме юридичним аспектом використання доменних імен була присвячена наступна доповідь. Адвокат Микола Крупка у своєму виступі "Виконання судових рішень" надав учасникам конференції інформацію щодо добровільного виконання судових рішень, порядку примусового виконання рішень судів та можливої відповідальності в разі їх невиконання.
Конференція UADOM-2023 підкреслила прагнення галузі до підвищення безпеки, просування української ідентичності через доменні імена та адаптації до технологічних досягнень.